Cirkevní památky

Kaple Panny Marie Pomocnice na Žítkové

Kapli Panny Marie Pomocnice nechal postavit na vlstní náklady a na pozemku svých příbuzných ThDr. František Michalčík jako poděkování za návrat svobody ve své vlasti. Až do r.1987 působil jako farář ve Wahlenu v severní Itálii a poté několik let v Římě při studiu církevního a světského práva na Lateránské univerzitě. Kapli navrhl arch. V. Slabiňák z Bojkovic. Posvětil ji 8.9.1991 Mons. Jan Graubner za účasti více než sedmi tisíc poutníků. Kaple stojí v kolonii obce Pitín, která patří s obcemi Žítkovou, Vyškovcem, Bošáčkami, Starým Hrozenkovem a Vápenicemi do oblasti Kopanic. Jejím postavením se spnilo mnohaleté příní místních obyvatel. Architektonický návrh i destičku s černého mramoru s nápisem Ave Maria požehnal Svatý Otec Jan Pavel II. Místo pro stavbu vybral a požehnal kardinál Tomáš Špidlík. Ve věži visí tři zvony, Ježíš, Maria a Josef. Kaple je zasvěcena také svatým Cyrilu a Metodějovi, Anežce České a Zdislave z Lemberka.

(Text: Kostely na Slovácku, 1.díl, Radovan Stoklasa)

Socha sv. Jana Nepomuckého

Socha sv. Jana Nepomuckého uprostřed obce Starý Hrozenkov z r.1860.

Kaple Panny Marie

Kaple Panny Marie se nachází u koupaliště ve Starém Hrozenkově a pochází z r.1854.