uhersky-brod-mapa

Děkanát Uherský Brod je součástí olomoucké arcidiecéze, má rozlohu 480 km2, žije v něm 55 000 obyvatel, z toho 38 000 katolíků (69,09%), nedělních bohoslužeb se účastní 10 000 věřících (26,32%), má 19 farností, 58 kostelů a kaplí, děkan P. Svatopluk Pavlica, místoděkan P. Petr Hofírek.

Dek kal ban

P. Svatopluk Pavlica, děkan

Masarykovo nám. 68

688 01 Uherský Brod

P. Petr Hofírek, místoděkan

Kostelní 34

687 62 Dolní Němčí

Znak děkanátu

Dekanat-UHB znakZnak děkanství: V černém poli na zeleném trávníku průčelí stříbrného dvouvěžového kostela se zelenými střechami opatřenými zlatými křížky. Mezi věžemi zlatá lilie.

Původ znaku: Rodištěm arcibiskupa Josefa Karka Matochy (1947-1961) je Pitín na území tohoto děkanství. Arcibiskupův erb tvoří základ znaku děkanství. Lilie mezi věžemi připomíná zasvěcení děkanského chrámu v Uherském Brodě Panně Marii.

Děkanský kostel

Děkanský a farní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Trojlodní kostel Neposkvrněného početí Panny marie představuje vinikající barokní architekturu. Stavba je pozoruhodná i z urbanistických hledisek, a to vzhledem k polaritě prostoru náměstí mezi kostelem a radnicí, coby symboly církevní a světské správy. Barokní budova kostela byla postavena podle pánů italského architekta Domenica Martinelliho, narozeného v r.1650 v Lucce, kde také r.1718 zemřel. Působil především ve Vídni a na Moravě. Pracoval pro šlechtické rody Liechtensteinů, Harrachů a Kouniců. Kostel dal postvit hrabě Maximilián Oldřich z Kounic v letech 1717 až 1733, kdy byl vysvěcen. Na impozantním průčelí vyniká zejména portál nad hlavním vchodem. Věž farního kostela byla postavena v letech 1879 až 1881 podle návrhů arcibiskupského stavitele Gustava Merety a je vysoká 60m. Pozoruhodná je i výzdoba kostela: obraz Stětí sv. Jana Křtitele od neznámého autora, který dal namalovat r.1697 Dominik Ondřej z Kounic, obraz knížete Václava od Adolfa Hellera z r.1929 nebo obraz Neposkvrněného početí Panny Marie od neznámého malíře. Sochy na oltáři jsou dílem Josefa Antonína Winterhaltera.

Historie děkanátu

Děkanát Uherský Brod byl založen v roce 1658.

Další články...

1. Seznam děkanů